Αρχική » 2021

Αρχείο έτους 2021

Χριστουγεννιάτικες Ευχές

“Make a Wish” (Κάνε μια Ευχή Ελλάδος)

Το Ελληνικό Λύκειο Στουτγάρδης, για έκτη συνεχή χρονιά. συμμετέχει στη δράση “Make a Wish” (Κάνε μια ευχή Ελλάδος) που πραγματοποιεί τις ευχές των παιδιών που αντιμετωπίζουν σοβαρές ασθένειες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας αγοράζουν ένα χάρτινο αστεράκι στη συμβολική τιμή των 2 ευρώ και υιοθετούν την ευχή ενός παιδιού προσφέροντας, έτσι, στήριξη, δύναμη και ελπίδα.

Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη στο Γενικό Προξενείο Στουτγάρδης

Το Γενικό Πρόξενο Στουτγάρδης κύριο Συμεών Λιναρδάκη επισκέφθηκαν εκπρόσωποι της εκπαιδευτικής και μαθητικής κοινότητας του σχολείου μας με χριστουγεννιάτικα δώρα και ευχές για Καλές Γιορτές!

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2004 (κλάση 2025)

Επιπλέον-οδηγίες-για-Απογραφή-στρατευσιμων-κλάσης-2004

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΛΑΣΗΣ 2025 (ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 2004)

ΟΔΗΓΙΕΣ-ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ-ΔΕΛΤΙΟΥ-ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ-ΚΛΑΣΗΣ-2025

Χριστουγεννιάτικο φιλανθρωπικό Bazaar

Το χριστουγεννιάτικο φιλανθρωπικό Bazaar του σχολείου μας με σπιτικά γλυκά και αλμυρά εδέσματα καθώς και χειροποίητες χριστουγεννιάτικες κατασκευές θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021.

Χριστουγεννιάτικο στεφάνι με ξύλινη βάση σε τρεις συνδυασμούς: α)χρυσό-κόκκινο β)ασημί-ροζ γ) άσπρο-ασημί

Χριστουγεννιάτικα σετ κεριών

Εορτασμός Πολυτεχνείου

Η εορταστική εκδήλωση για την 48η επέτειο του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθεί ανά τμήμα την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για λόγους δημόσιας υγείας (υποχρεωτική χρήση μάσκας, τήρηση αποστάσεων).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Online διάλεξη δρ. Δορδανά

Η σημερινή διάλεξη στο Λύκειο Στουτγάρδης με ομιλητή τον καθηγητή ιστορίας

κ. Ευστράτιο Δορδανά και θέμα:

Ελλάδα 1821-2021: εθνικές διαδρομές διακοσίων χρόνων

που διοργανώνει το Ελληνικό Σχολείο του Stuttgart Vaihingen

θα πραγματοποιηθεί

αποκλειστικά διαδικτυακά μέσω Zoom.

Η απόφαση σχετίζεται με την τρέχουσα κατάσταση της πανδημίας.

Η σύνδεση θα γίνει μέσω του: https://us02web.zoom.us/j/86241999077

Ώρα έναρξης: 16.00 (ώρα Γερμανίας)

Ομιλία Δρ. Δορδανά στο Λύκειο Στουτγάρδης

Εκπαιδευτική εκδρομή στην πόλη Dachau

Το ιστορικό Μνημείο και το Μουσείο του πρώην στρατοπέδου συγκέντρωσης Dachau επισκέφθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ελληνικού Λυκείου Στουτγάρδης την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.